RSS

Türkiye’nin en büyük derdi?

04 Jun

Türkiye’ye dışarıdan bakan biri olarak Türkiye’nin en büyük dertlerini şöyle sıralayabilirim:

– İstanbul’da bir kanal ve 2 yeni şehir daha inşaa edilmeli. Şu anda Türkiye’nin en çılgın ihtiyacı bu. Neden mi? Bilmem, bana öyle göründü, size de öyle gelmiyor mu yoksa?

– Evlenen 100.000 çift için devletin dayalı döşeli konut yapması gerekiyor. Bu da çok acil ve kesin yapılması gereken birşey çünkü ülkemizde nüfus artmıyor! Ayrıca hangi 100,000 şanslı çifte bunlar verilecek, belli değil. Artık “kim” kısmını siz tahmin edin. Bu olay nüfusu gerçekten artmayan Avrupa ülkelerinde yapılıyor, ama gördüğüm kadarıyla maşallah bizim öyle bir derdimiz yok 🙂 , ama olsun! Devletin imkanları böyle gerizekalı projelere harcanmak için yok mu zaten?

– İhracat 500 milyar $ olmalı. Bu arada ithalatın ihracatı aşması önemli değil, yeter ki ihracat 500 milyar olsun. Örneğin şu anda ithalat ihracatın çook üzerinde (yani dışarı deli gibi para kaçıyor) ama önemi yok! 500 milyar yapacaz dedik!

– 2B arazileri (yani orman vasfını kaybetmiş araziler) hemen satılacak. Bu arazilerin bedeli sudan ucuz, ve şu anda kimlerin bu arazilerde villaları-siteleri var, bu önemli değil. Kimler bu arazilerden nemalanacak, bana ne? Yeter ki satılsın ve gitsin bunlar!

– Tarımda dünyanın en büyük 5 ülkesinden biri olalım! Şu anda neredeyse herşeyi dışarıdan getirdiğimiz, tüm çiftçilerin deli gibi borçlu olduğu (ve hükümetin çiftçiyi “bak biz gidersek borcunuz ne olur belli olmaz” diye korkutması), eti normalin 3 katı fiyatına yediğimiz falan da önemli değil (Kosova’da eeeen kaliteli etin kilosu 5-8 Euro arası değişir). Olsun, biz en büyük 5 ülke arasında olmalıyız! Nasıl mı olacak? Seçim için sallamak bedava değil miydi ki?

–  Havayollarını halkın yolları yapılmalı! Hatta yapılmış! (Yuh artık, uçak biletlerinin düşmesini de mi hükümet yapmış? Pegasus ve benzerleri yapmadı mı bunu? Ben yıllardır THY’den adam gibi indirim alamazken (yüzlerce işçi uçuruyoruz), THY mi indirmiş fiyatları da insanlar uçabiliyor? Sırf düzgün indirim alamadık diye şu anda projemizin olduğu ülkeye başka firmayla uçmaya başladık, THY “lütfen” indirim yapmak zorunda kaldı).

– Her çocuğa elektronik kitap vermeliyiz! Evet, elektronik olsun! Bu kitapların bozulması, kırılması, çalınması vs.. önemli değil. Zaten MEB’e bu aletler bizden biri tarafından satılacağı için para içeride kalacak 🙂 Bu arada işsiz öğretmenler vs.. önemli değil. Biz yaparız!

–  Yeni cezaevleri yapmalıyız! Silivri yetmez! Buradan öyle görünüyor bana…

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on 2011/06/04 in Uncategorized

 

Yorum yazın (valla)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s